Hamilelikte reflü, gebe kadınların çoğunluğunu etkilemektedir. Bazıları hamileliğin başlangıcında, bazıları da ileri dönemde reflü sorunundan etkilenebilir. Bazı kadınlarda gebeliğin ilk belirtisi olarak ta ortaya çıkabilir.

Hamilelikte etkili olan reflü genellikle gebeliğin sonlamasıyla birlikte herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın sona erer. Mide içeriğinin ya da sıvıların yemek borusundan ağza gelmesi şeklinde etkili olan reflü, hastalarda göğüste yanma, mide yanması gibi etkilere de neden olur. Hamilelik döneminde anne adaylarının en fazla yakındığı sorunlardan biridir.

Hamilelikte reflü neden olur?

Bu dönemde reflü yakınmalarının artması, progesteron hormonunun mideyle yemek borusunun birleşimindeki kasları ve kapakçığı gevşetmesi ve mideden sıvı çıkışını kolaylaştırması nedeniyle olur.

Progesteron hormonu hamilelikte artan hormonlardan biridir. Ayrıca bu dönemde rahmin büyümesiyle birlikte karın içi basıncının yükselmesi ve mideye yaptığı baskı, midedeki içeriğin yemek borusuna kaçmasına sebep olur. Yani hamilelikte reflü yakınmalarının ortaya çıkışı hormonal ve mekanik nedenlerden kaynaklanır.

Bu süreçte yemek borusu hareketinde yavaşlama, mide boşaltım hızında uzama meydana gelir. Bu gelişmeler bebeğin daha fazla besin emilimi yapmasını sağlar. Ancak mide basıncı yükselir ve geriye kaçış kolay hale gelir.

Gebelerin yaklaşık % 70 i değişen zamanlarda ve miktarda reflü yakınmaları yaşamaktadır. Bu gebeliğin hemen başında olabileceği gibi ileri dönemlerde de ortaya çıkabilir.Hatta gebeliğin ilk belirtisi olabilir. gebelikte yaşanan reflü sorunları gebeliğin bitimi ile çoğu kez son bulur ve devam eden bir tedavi gerekmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir