Reflü bulantı yapar mı, Reflü midenin içerisindekilerin hastanın istemi dışında yukarı doğru yutma borusuna, gırtlağa kaçmasıyla meydana gelen bir olaydır. Reflü bir mide hastalığıdır. Reflünün birçok belirtisi vardır bu belirtileri arasında da mide bulantısı şikayeti vardır. Gece boyunca reflü devam ettiğinden ağızda bırakmış olduğu acı ve kötü tattan dolayı sabahları reflü hastalarında mide bulantısı yapar.

Reflü Bulantı Yapar mı?

Reflü midenin kapak mekanizmasından kaynaklanıyorsa mide bulantısı olur. Hastalar yemek yedikten sonra eğildikleri zaman veya ıkındıklarında midenin içindekiler yemek borusuna kaçar. Reflüsü uzun zamandır olan hastalarda bir hassasiyet oluşmuş olup bulantı olur. Reflü hastaları genelde mide bulantısından dolayı oruç tutamazlar.

Mide bulantısı birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu belirtinin, doğrudan mideyle ilintili reflü, gastrit gibi sorunların işaretçisi olabileceği gibi; nörolojik hastalıklar, kulak burun boğaz hastalıkları, ürolojik infeksiyonlar, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları gibi birçok hastalıkla da bağlantılı olduğu bilinmektedir. Reflüde karşımıza çıkan mide bulantısıysa birkaç mekanizmayla oluşmaktadır.

Eğer reflü mide kapak mekanizmasındaki yapısal bir sorunla oluşuyorsa, mide içeriğinin – özellikle de yemek sonrasında ya da öne eğilme, ıkınma gibi mide içi basınca artırıcı hareketler sonrasında mide içeriğinin yemek borusuna çıkması bulantı ve öğürme yaratabilmektedir. Uzun süredir reflüsü olan hastalarda yemek borusu hücrelerinin uzun süre asit ve alkali (safralı) sıvıyla karşılaşmaları sonucunda oluşan aşırı duyarlılık (hipersensibilite) yemek sonrası her insanda olabilecek hastalık boyutunda olmayan küçük reflü ataklarının hem yanma hem de bulantı şeklinde algılanmasına yol açabilmektedir.

Özellikle sabahları gece boyunca devam eden reflünün ağızda bıraktığı acı tat ve yemek borusu hasarı bulantıyı tetikleyebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir